Jóga

Cvičení je určeno pro dospělé a mládež  15+.

Jóga sestává z tělesných cvičení (ásánů), řízeného dýchání a meditace.

Cvičení probíhají 2 – 3  x týdně* v malé tělocvičně T.J.

Cvičitelé:

  • Ing. Irena Valníčková, email: irena.valnickova@seznam.cz
  • RNDr. Luděk Bouška, email: ludek@bouska.info
  • Ludmila Nováčková, email: ludmila.novackova@centrum.cz

*možno střídavě chodit na zdravotní tělesnou výchovu, bodystyling, Pilates, celkem max. 3 hodiny týdně

Pondělní jóga 10:15-11:15 h:

Charakteristika a náplň lekcí jógy. Lekce jógy vycházejí z tradičního směru Bihárské školy jógy. Jsou určené pro všechny věkové kategorie, přizpůsobujeme je věku a kondici. Hodina jógy zahrnuje úvodní relaxaci, průpravné cviky, ásany, jógové sestavy, závěrečnou relaxaci. Jógovými cvičeními udržujeme páteř pružnou, klouby ohebné, protahujeme svaly zkrácené a posilujeme svaly ochablé. Svému tělu nasloucháme, dodržujeme základní zásadu jógy „ahimsá“ neboli nenásilí. Naší snahou je propojit tělo, dech a mysl do jednoho harmonického celku.Seznamujeme se s historií a filosofií jógy a její etická pravidla uplatňujeme v každodenní praxi.

Pondělní jóga 20:00-21:00 h:

Jóga v pondělí večer je určena pro začínající i pokročilé. Vše při hodině je vysvětlováno a je možné si zvolit snadnější i obtížnější varianty. Vycházíme ze směru „Jóga v pohybu“, což je pojetí podle Iyengara. Cvičení jógových pozic v pohybu má výhodu, že nemůže dojít k přetížení některých partií těla. Současně vždy v hodině praktikujeme dechová cvičení. Správné dýchání nám přináší zdraví. Dech je také spojnicí mezi tělem a myslí, mezi emocemi a rozumem. My potřebujeme zklidnit mysl, zvládat napětí a stresy života a být si více vědomi sami sebe.

Úterní jóga:

Úterní jóga je převážně pro začátečníky a sestává z tělesných cvičení (ásan), řízeného dýchání a meditace. Pět Tibeťanů stimuluje plný tok energie všemi čakrami a oživuje nervy, orgány a žlázy. Pondělní cvičení je jógou v denním životě pro mírně pokročilé. Sestává z tělesných cvičení (hathajóga), porozumění dechu a vnímání svého těla i mysli.